PRZEDPREMIEROWO. Niech zapłoną Lampiony. Najnowsza książka Katarzyny Bondy

źródło
Po długim roku nareszcie trafiła w moje ręce. Jedna z najbardziej oczekiwanych premier książkowych, która została zaplanowana na dzień moich urodzin. Autorka wraz z wydawnictwem sprawili mi niesamowity prezent nawet o tym nie wiedząc. Mówię oczywiście o Lampionach Katarzyny Bondy, która już od dawna należy do grona moich ulubionych autorek. Nadal trudno mi pozbierać moje myśli w sensowne słowa i zdania. Chciałabym przekazać te wszystkie emocje jakie pojawiły się podczas lektury. I po raz pierwszy żałuję, że tego wszystkiego nie zanotowałam.
Znowu wraz z Saszą Załuską wplątamy się w policyjne śledztwo, ale tym razem na tapecie będzie piroman, który niszczy piękną, ale zarazem specyficzną Łódź. Razem z bohaterką poznajemy miasto, którego lata świetności już dawno minęły. Sasza, która po wydarzeniach z Hajnówki, zostaje przejęta na cywilny etat do gdańskiej policji dostaje nowe zadanie. Ma udać się do Łodzi i współpracować tamtejszą komendą i jej pracownikami. Ale nie tylko tajemnicze podpalenia są głównym zmartwieniem tamtejszych funkcjonariuszy. Pomimo tego że Łódź jest miastem wielokulturowym, to mnożą się napady na tle religijnym, bezdomni nie mogą się czuć już bezpiecznie, a staruszkowie muszą bardzo na siebie uważać. Okazuje się że miasto, do którego przybywa bohaterka ma w sobie wiele tajemnic i nic nie jest takie, jakie najpierwszy rzut oka mogłoby się wydawać.

Katarzyna Bonda stwierdziła, że Lampiony, trzeci tom serii o Saszy Załuskiej, jest jej najbardziej polifoniczną czyli wielogłosową książką. I po lekturze mogą w stu procentach się z tym zgodzić. Podczas czytania poznałam wiele nowych bohaterów, przez moją wyobraźnią przewinęło się multum kolejnych postaci i wydarzeń, które w rezultacie tworzyły spójną całość. A najlepszym bohaterem była Łódź. Powtórzę się za panią Kasią – Lampiony to książka o mieście. I nie wyobrażam sobie, aby jakiekolwiek inne miejsce mogłoby aż tak pasować do całej książki. Podczas czytania bardzo rzuca się w oczy jak wiele pracy włożyła autorka w to, aby dokładnie poznać klimat tego miasta, jego tajemnicze zakamarki, bramy kamienic i ludzi. Poznać ich lęki, kompleksy, wady, ale także powody do dumy oraz kim tam naprawdę są. Aby dowiedzieć się jakie tak naprawdę jest miasto trzeba dokładnie poznać jego mieszkańców. I pani Kasi się to udało bardzo dobrze. Chylę przed nią czoła bo z każdą kolejną stroną coraz bardziej wciągałam się w akcję Lampionów i czułam się jakbym naprawdę wraz z bohaterami przemierzała kolejna ulicy Łodzi.

Skoro wspomniałam o głównej i największej (tuż obok Saszy) bohaterce, chcę również napisać o osobach, które chociaż nie grali pierwszych skrzypiec, pojawili się w kilku rozdziałach, to byli dopracowani do perfekcji. To kolejna rzecz, za którą tak kocham książki Katarzyny Bondy. Każdy bohaterów opisanych w tej książce zdaje się być realny i prawdziwy. Każdy z nich ma własną przeszłość, inny charakter, odmienne plany, marzenia i cele. Nie są to postacie papierowe – ale wielobarwne, z charakterem o których przyjemnie się czyta, bo wydają się być rzeczywistymi ludźmi, którzy każdego dnia można spotkać na ulicy. I pomimo że nie wszyscy są dobrzy, mają swoje za uszami to brakuje mi tych ich intryg i kłopotów.

Autorka od pierwszych stron nie da czytelnikowi odpocząć – od razu wciąga w wir akcji, która z każdą kolejną stroną przyśpiesza, a napięcie rośnie. Wraz z Saszą, a także i bez niej, odkrywamy kolejne tajemnice miasta i jego mieszkańców; poznajemy ich prawdziwe plany i staramy się dowiedzieć kto jest piromanem. Tropów jest mało, a jednym z nich są małe zabawki, które odnaleźć można na miejscu wybuchów. I gdy wydawać się mogło że łódzcy policjanci złapali człowieka odpowiedzialnego za paraliż i strach w mieście, autorka funduje nam kolejne „bach”. Nic nie jest takie jak się z początku wydaje. Na jaw wychodzą kolejne fakty, które rozpędzony umysł próbuje połączyć w całość, ściga się z bohaterami, aby pierwszy mógł odkryć prawdę.

Podczas lektury coraz bardziej poznajemy bohaterkę, odkrywamy jej prawdziwą twarz, ale czułam że Sasza w tej części oddała główne skrzypce Łodzi. Czytając, miałam wrażenie że Załuska odsunięta jest na dalszy plan, ale wcale mi to w lekturze nie przeszkadzało. Jak wiemy, kobieta jest bohaterką którą można polubić, ale jej charakter czasami czytelnika irytuje i delikatnie denerwuje. I za to ją kocham. Sasza należy do grona moich ulubionych bohaterek książkowych bo chociaż tak naprawdę jest delikatna, to potrafi stawić czoła kłopotom. Nie jest idealna i nieomylna. Takich bohaterek brakuje w książkach. Silnych, odważnych, ale jednocześnie potrzebujących bezgranicznej miłości i ciepła, bo bez tego otaczają się jeszcze grubszym murem. Katarzyna Bonda stworzyła kogoś z krwi i kości. Każdy może w niej odnaleźć coś z siebie – nie tylko zalety, ale także wady.

Lampiony to jazda bez trzymanki, bez pasów i jakiegokolwiek zabezpieczenia. Ta książka wbija w fotel, wzbudza wiele emocji, podnosi poziom adrenaliny we krwi. Jesteście na to gotowi? Chcecie, żeby książka wzbudziła w was strach, lęk, podniecenie, złość, miłość? Wytrzymacie aż tyle? Ta książka jest jak ogień. Mocna i bezwzględna. Ja już czekam na kolejny tom.

Za książkę dziękuje portalowi Secretum!

12 komentarzy :

 1. ZDECYDOWANIE!
  Cała Bonda do poznania! :3
  (czy tylko ja zachwycam się nazwiskiem tej pisarki)? :3

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy tylko ja nie czytałam nic od Katarzyny Bondy?
  Mniejsza. Książka wygląda cudownie, zresztą jak inne pozycje, które wyszły spod pióra pani Kasi - widziałam w Empiku dużo jej książek.
  A fabuła... też wygląda fajnie. Swoją drogą, Sasza to dość oryginalne imię.
  Przyszedł czas, by skusić się na jakąś książkę pani Katarzyny.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Też już jestem po lekturze "Lampionów", ale uczucia mam mieszane. Książka mi się podobała, ale dalej uważam, że autorka wprowadza trochę za dużo wątków ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię, kiedy akcja wciąga od pierwszych stron.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wszyscy pozytywnie wypowiadają się na temat twórczości autorki, ale niestety nie pisze w moich klimatach, więc nie wiem czy się kiedyś przekonam o wartości jej pióra.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kryminałów nie czytam ale jestem w 100% przekonana, że fani Pani Bondy będą ponownie zachwyceni ;)
  Pozdrawiam serdecznie :)
  Na planecie Małego Księcia

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeszcze nie miałam okazji zapoznać się z twórczością tej pani i chyba jak na razie tego nie zmienię, bo jakoś omijam kryminały. Muszę wpaść na humor na taką literaturę, a jak na razie trzymają się mnie zupełnie inne klimaty. ;)
  Pozdrawiam,
  Amanda Says

  OdpowiedzUsuń
 8. Zazdroszczę. Do mnie egzemplarz recenzencki nie dotarł, więc czekam na finalny. Na otarcie łez mam wspomnienie wczorajszego spotkania z autorką. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Po tę książkę z pewnością sięgnę, chcę zobaczyć czym moje rodzime miasto zachwyciło autorkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Koniecznie muszę zapoznać się z twórczością autorki! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja czytałam "Pochłaniacza", ale niestety daleko było mi do zachwytów... :(

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja dopiero niedługo zacznę tę serię...więc i Lampiony przede mną. Mam nadzieję że są równie świetne co seria z Hubertem Meyerem :)

  OdpowiedzUsuń

My Instagram

Made with by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates