Wiola Wołoszyn "Jano i Wito uczą mówić. Kamień na pikniku" Jano i Wito towarzyszą nam od najmłodszych lat. Przygodę z tym sympatycznym rodzeństwem zaczęliśmy od tekturowych książeczek, które rewelacyjnie sprawdziły się w ćwiczeniach logopedycznych! Piękne wydanie i bardzo ciekawa treść spowodowały, że dość długo „Jano I Wito” byli u nas numerem jeden. Czas jednak mija, dzieci rosną i mała ilość tekstu nie jest zadowalająca. Wiola Wołoszyn wyszła naprzeciw swoim czytelnikom, którzy dorastają I zapoczątkowała nową serię. „Jano i Wito uczą mówić...” to książeczki świetnie napisane, z atrakcyjną fabułą i co wydaje się najważniejsze, również wspierają rozwój mowy i zawierają ćwiczenia logopedyczne.

Kilka słów o fabule

„Jano i Wito uczą mówić. Kamień na pikniku” to już trzecia książeczka z serii, w której autorka skupia się na tym, aby pomóc dzieciom prawidłowo wypowiadać głoskę K. Wraz z bohaterami i babcią udajemy się na piknik. Nie spodziewają się, że zobaczą coś znanego. Co takiego? Magiczny kamień (to takie oczko w stronę czytelników, którzy znają poprzednią serię). Nie pamięta o tym również Wito, ale pamięć wraca, gdy po dotknięciu się zmniejsza! Niespodziewanie obok niego pojawia się krasnoludek Kajtek, który zabiera go na pokaz talentów owadów mieszkających na łące!

Jak czytać?

Przed rozpoczęciem lektury radzę najpierw przeczytać słowa, które autorka skierowała do rodziców i opiekunów małych czytelników. Pani Wiola Wołoszyn tłumaczy, jak odpowiednio czytać „Kamień na pikniku” dzieciom, aby nie popełnić błędów. Jeżeli wasze dzieci nie miały nigdy problemu z wymawianiem jakiś głosek, to nie zwróciliście uwagi na położenie języka – teraz się to zmieni, uwierzcie mi! Ciekawe są również ćwiczenia, jakie proponuje autorka. Wyćwiczony aparat mowy to ważna rzecz!

Atrakcyjne wnętrze

Książka wydana jest bardzo ciekawie. W tekście wyrazy z głoską „k” zastąpiono obrazkami jak kalafior, koc czy kwiatki. Jest to ciekawy zabieg, który pozwala na aktywne włączenie dziecka do lektury. Maluch, śledząc z rodzicem tekst, poczuje się ważny, jeżeli będziemy prosić go o „przeczytanie” jakiegoś słowa. Fabuła wciąga – ja sama z wielkim zaangażowaniem śledziłam losy bohaterów i byłam ciekawa, co takiego jeszcze się wydarzy. Oprócz tej wartości logopedycznej, która jest niezmiernie ważna, muszę wspomnieć o tym, że z „Kamienia na pikniku” płynie morał, o którym warto pamiętać. Czy naprawdę jestem pozbawiony talentu – zdaje się myśleć Wito. Jak pokażą wydarzenia, nasz mały bohater bardzo się mylił.

Książeczka jest cudownie wydana. W środku znajdziemy piękne ilustracje autorstwa pana Przemka Liputa, które dobrze znamy z innej serii. Tutaj są bardziej szczegółowe, ale i urocze. Dużo się na nich dzieje, a bohaterowie wciąż wydają się w ruchu. Chociaż strony są papierowe, co nie jest żadnym minusem, to okładka jest twarda. Pięknie prezentuje się na półce wraz z pozostałymi książeczkami pani Wioli Wołoszyn.

Podsumowanie

„Jano i Wito uczą mówić. Kamień na pikniku” to nie tylko książeczka dla dzieci, które mają problem z wymową głoski k, ale również dla maluchów, które zdążyły podrosnąć i nie chcą rozstawać się z braćmi. Oddajcie się przygodzie i odkryjcie swoje własne talenty!

"Jano i Wito uczą mówić. Kamień na pikniku" znajdziecie w księgarni TaniaKsiążka.pl

Zerknijcie również na inne ciekawe książeczki dla dzieci!

Autor: Wiola Wołoszyn

Ilustrator: Przemek Liput

Tytuł: Kamień na pikniku

Seria i nr tomu: Jano i Wito uczą mówić

Wydawnictwo: Mamania

Wydanie: I

Data wydania: 2021-05-25

Kategoria: literatura dl dzieci 3+

ISBN: 9788366750548

Liczba stron: 37

Ocena: 8/10


Prześlij komentarz

My Instagram

Made with by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates