Anders Sparring - Rodzina Obrabków i urodzinowy skok Zastanawialiście się kiedyś, jak to by było mieć rodzinę, która para się przestępstwami? Jeżeli tak, to ta książka będzie dla Was pozycją idealną. Jeżeli nie, to cóż, możecie się przekonać, jakby to było.


Poznajcie tytułową rodzinę Obrabków. Mamę Celę, która dzięki swojej figurze, może wślizgnąć się przez każdą dziurę. Tata ma na imię Zbirosław, ale wszyscy mówią na niego zdrobniale Zbiro. Ma swój fenomenalny łom, dzięki któremu może dokonywać włamań, a nawet kopać tunele! Jest jeszcze dwójka dzieci – Ture i Elka. Dziewczynka jest młodsza i perfekcyjnie kradnie jabłka z ogrodów. Chłopiec natomiast nie lubi robić tego, czego nie wolno. Jest grzeczny i nie para się kradzieżami jak cała jego rodzina. Zapomniałabym dodać coś jeszcze – rodzina Obrabków ma psa, który wabi się Glina.


Zbliżają się urodziny chłopca, który ma tylko jedno życzenie. Pragnie otrzymać wspaniały, duży lizak, który widział na wystawie w sklepie Słodka Dziulka. Jego rodzina postanawia zdobyć dla chłopca upragniony prezent i zaczynają kombinować. Jak można się domyślić – będzie niezwykle ciekawie.
Chociaż lat mi przybywa, a nie ubywa, przy tej lekturze bawiłam się fenomenalnie. Obserwowanie poczynań rodziny Obrabków sprawiło mi wielu radości i bardzo żałuję, że pod ręką nie miałam kolejnych tomów z przygodami tych fascynujących bohaterów. Cała książka napisana jest w niezwykle humorystycznym stylu. Wiele tutaj zabaw językowych, jak wspomniany przeze mnie sklep Słodka Dziulka i jego właścicielka Dziulka Wzembie czy policjant Paul Icjant. Niezwykle brawa należą się tłumaczce, Agnieszce Stróżyk, która sprawiła, że ta książka w naszym rodzimym języku jest fenomenalna i jak dla mnie bezkompromisowa. Niejednokrotnie można zaśmiać się na głos, a po lekturze, jest się niesamowicie przywiązanym do Obrabków.Czy „Rodzina Obrabków i urodzinowy skok” to pozycja, która bawi? Tak! Czy ma ona rozweselić czytelnika, dać mu powód do uśmiechu? Jak najbardziej. Czy ma w sobie jakiś morał? Nie, ale zanim przekreślicie ten tytuł, spójrzcie na swoje, dorosłe lektury i powiedźcie, czy wszystkie są głębokie, pełne przemyśleń i nauk, które pomogą nam odnaleźć się w życiu? Dzieci też mają prawo świetnie się bawić przy książkach tak jak i my. Warto czytać lektury ciekawe, ale również i takie, które są czystą rozrywką. ‘Rodzina Obrabków i urodzinowy skok’ jest tak dobrze napisana, że chwile z nią spędzone, nie należą do straconych.


Książka Andersa Sparringa trafia na półę ulubionych lektur i już wiem, że wielokrotnie będziemy do niej wracać, a także oczekujemy kolejnych części!

Recenzja powstała we współpracy z wydawnictwem ZakamarkiAutor: Anders Sparring

Ilustracje: Per Gustavsson

Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk

Tytuł: Rodzina Obrabków i urodzinowy skok

Wydawnictwo: Zakamarki

Ilość stron: 59

Kategoria: literatura dla dzieci, 8+

Ocena: 9/10

Prześlij komentarz

My Instagram

Made with by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates