Michael Crichton - Park Jurajski

 


Jeżeli jesteście wielkimi fanami filmu Park Jurajski i jeszcze do tej pory nie mieliście okazji przeczytać książkowej, oryginalnej wersji (była bardzo długo białym krukiem, niemal niedostępnym na rynku książkowym) to macie ku temu doskonałą okazję! Wydawnictwo Vesper wznowiło tę fenomenalną powieść, aby zabrać Was na wycieczkę do parku, w którym główną atrakcją są dinozaury!

Kilka słów o fabule

Ekscentryczny milioner, John Hammond zrobił coś spektakularnego na małej wsypce, w pobliżu Kostaryki. Stworzył Park Jurajski. Dzięki nauce, ogromnym pieniądzom udało mu się wyizolować DNA dinozaurów. Jednak cała koncepcja miejsca budzi pewne wątpliwości inwestorów. Nie wszyscy są przekonani o tym, że taki park rozrywki to dobry pomysł. Hammond zbiera wiec grupę ekspertów i zabiera ich na wyspę. Niestety, miły weekend zmienił się w walkę o życie z wielkimi bestiami, które wymarły przed milionami lat.

Jurrasic World

Park Jurajski to fenomenalne połączenie since-fiction i fantastyki, napisane tak, iż mamy wrażenie, że wydarzenia, które rozegrały się na kartach książki, miały miejsce w rzeczywistości. Autor nie oszczędza czytelnikom olbrzymiej ilości faktów, ciekawostek naukowych z dziedziny biologii, matematyki czy paleontologii. I chociaż w pewnym momencie bałam się, że nie zrozumie tych wszystkich zawiłości, to wszystko zostało wytłumaczone w bardzo proty sposób, aby każdy laik, mógł bez problemu odnaleźć się w temacie.

W chaosie tkwi porządek

Książka może wydawać się chaotyczna, ponieważ Michale Crichton co rusz zmienia wątki, przeskakuje między bohaterami, a także miejscami. Jednak w tym bałaganie jest logika, która wyłania się już po kilkunastu stronach. Co więcej, taki zabieg pozwala spojrzeć na akcję, miejsce i wydarzenia z wielu punktów; daje czytelnikowi szeroki kąt obserwacji wydarzeń. Świat został przedstawiony perfekcyjnie, a taka obudowa całej sytuacji sprawia, iż o wiele bardziej przeżywamy całą historię. Akcja rozkręca się powoli, jednak gdy dochodzi do punktu zero, kiedy to dinozaury zaczynają siać postrach wśród gości parku, nie można się od historii oderwać. Drugą połowę lektury, czytałam z wypiekami na twarzy, z szybko bijącym sercem.

Podsumowanie

Niestety, pośpiech wydawnictwa przyczynił się do tego, że w książce jest pełno błędów stylistycznych i gramatycznych. Złączone wyrazy, brak wyróżnień wypowiedzi bohaterów utrudnia lekturę oraz nie jet atrakcyjne dla czytelnika. Kolejny raz mam w ręku książkę, gdzie pośpiech stał się głównym błędem.


Park Jurajski to książka którą powinien przeczytać każdy fan filmowego działa. Dużo akcji, nauki, a także dinozaurów sprawiają, że to wspaniała czytelnika przygoda!

"Park Jurajski" znajdziecie na stronie księgarni Tania Książka.

Chcecie poznać inne, fantastyczne powieści? Zajrzyjcie tutaj!


Autor: Michael Crichton

Tytuł: Park Jurajski

Wydawnictwo: Vesper

Gatunek: since-fiction

Ocena: 7/10

Prześlij komentarz

My Instagram

Made with by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates