Trzydziesta pierwsza, Katarzyna Puzyńska. W cichą noc dzieją się ... zabójstwa.MOTYLEK | WIĘCEJ CZERWIENI | TRZYDZIESTA PIERWSZA | Z JEDNYM WYJĄTKIEM | UTOPCE | ŁASKUN | DOM CZWARTY | CZARNE NARCYZY

Boże Narodzenie to iście magiczny czas. Pomimo zimnej aury (chociaż nie zawsze) czujemy dziwne ciepło w sercu. Choinka, pyszne wypieki, wieczerza wigilijna, dwanaście dań, prezenty i święty Mikołaj. Czas, który możemy spędzić razem. Kiedy możemy chociaż na chwilę się zatrzymać, odrzucić telewizor, komputer, a porozmawiać, poznać się lepiej, podzielić myślami.

Czy takie piękne, magiczne, białe dni mogą zwiastować jakąś tragedię w małym Lipowie?

Z więzienia zostaje wypuszczony Tytus Weiss, który podpalił dom policjantki Zosi Nowakowskiej, a próbując ją ratować zginęli ojciec Daniela Podgórkiego i Pawła Kamińskiego. Mężczyzna zostaje wypuszczony przed upływem całej kary i wraca do Lipowa, gdzie większość ludzi go nienawidzi. W tym jego własny brat, który od lat zmaga się z piętnem brata mordercy. Czeka na niego tylko matka. Gdy kilka dni po powrocie Tytusa, zostaje podpalony dom i ktoś ginie, wszystkie podejrzenia od razu padają na byłego więźnia. Weiss nie ma zamiaru kłamać i postanawia wyznać policji prawdę, która wszystkich zszokuje.

W Lipowie pojawia się również pewien naukowiec, Jerzy Grala, który jest specjalistą od sekt. Ma zająć się zamkniętą społecznością ludzi, którzy mieszkali w Cichym Lasku i 48  lat temu popełnili zbiorowe samobójstwo.

Do komendy dołącza sierżant sztabowa Emilia Strzałkowska, która ma zastąpić starszy sierżant Marka Zarembę. Młody idzie na urlop, aby zająć się swoją nowo narodzoną córeczką.  Emilia ma sekret, który przywiódł ją do Lipowa.

Jak widać w tym przed i świątecznym czasie w Lipowie dużo się dzieje. Bohaterowie muszą zmierzyć się nie tylko z śledztwem teraźniejszym, ale również wrócić do przeszłości i pozbyć się emocjonalnego przywiązania do sprawy. Daniel jak i jego współpracownicy, będą musieli spojrzeć na sprawę całkowicie obiektywnie, co nie jest wcale proste. Jak zwykle autorka do akcji, oprócz głównych bohaterów, wprowadziła gro innych, mniej lub bardziej zamieszanych w sprawę. I co najważniejsze – każdemu z nich nadała inny charakter, własną przeszłość, życie, przez co wydaje się nam, że podczas lektury Trzydziestej pierwszej przenosimy się do Lipowa, aby razem z bohaterami rozwiązać sprawę. Pomimo ilości bohaterów, pojawiających się na kartach książki, pogubić się w nich wszystkich nie sposób.

W Trzydziestej pierwszej pani Puzyńskiej mamy wiele zagadek, które namnażają się na każdej stronie. W pewnym momencie nie wierzyłam że uda się bohaterom rozwikłać jakąkolwiek zbrodnie. Wszystkiego było za dużo, ale jednocześnie za mało, aby rozwikłać sprawę bez komplikacji. Podczas czytania miałam więcej zagmatwane w głowie niż sami policjanci i chociaż bardzo starałam się sama domyślić kto jest zabójcą, nie potrafiłam. Nie sposób tego zrobić.


Trzydziesta pierwsza to trzeci tom opowiadający o Danielu  Podgórskim i policjantom z Lipowa i Brodnicy. Jak i w poprzednich, tak i w tej części mamy rozbudowane tło obyczajowe, co bardzo przyciąga mnie do Lipowa. Wracam do starych, już dobrze znanych bohaterów. Od pierwszej części nie przepadałam za Pawłem Kamińskim, a teraz moja niechęć do niego wzrosła do niebotycznych rozmiarów. Co do nowej bohaterki, Emilii, wiem, że dużo namiesza w życiu pozostałych postaci i nie potrafiłam zapałać do niej sympatią. 

5 komentarzy :

 1. daję tylko znać, że jestem. o ksiązce się nie wypowiadam, bo i tak po polskie realia nie sięgam. miłego dnia! Pozdrawiam,
  polecam-goodbook.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki pani Puzyńskiej jeszcze przede mną :) Bonda mnie nie zachwyciła i obawiam się, że w tym wypadku będzie podobnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę w końcu zapoznać się z twórczością Puzyńskiej, bo aż wstyd jej nie znać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam tylko Łaskuna i bardzo mi się podobało. Po kolejne też chcę sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaczęłam lekturę tego cyklu od tomu "Utopce". Koniecznie muszę nadrobić wcześniejsze.

  OdpowiedzUsuń

My Instagram

Made with by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates