Magdalena Galewska-Kustra "Pucio w mieście. Zabawy językowe dla starszych i młodszych dzieci"
„Pucio w mieście” to już V cześć o przygodach małego chłopca i jego rodziny. Maluchy, wraz z bohaterem, uczą się mówić, zaczynając od wyrazów dźwiękonaśladowczych, do opowiadania wydarzeń pełnymi zdaniami. „Pucio w mieście” to książeczka dla dzieci starszych oraz takich, co dopiero uczą się mówić.

W tej części razem z Puciem jego rodziną spędzimy ekscytujący czas w mieście. Do bohatera, jego rodzeństwa, mamy i taty przyjeżdżają goście – dziadkowie, ciocia, wujek i Maja. Z tej okazji rodzina przygotowuje obiad, a później wybiera się do galerii. Dzień kończą na zabawie w parku, na świeżym powietrzu.

Dzięki lekturze tej części Pucia dzieci poszerzą swoje słownictwo, poznając obiekty, które spotykamy w mieście. Jeżeli kiedykolwiek mieliście w rękach którąś część serii, to dobrze wiecie, co znajdziecie w środku. Na każdej stronie znajduje się ilustracja, na której możemy dostrzec bohaterów, którzy wykonują jakieś czynności. Na dole strony znajdują się pytania, które nawiązują do sytuacji, przedstawionej na rozkładówce. W tej części dzieci będą miału zadanie utrudnione, ale to pozytywnie wpłynie na ich umiejętność spostrzegania i opowiadania. Mali czytelnicy będą musieli odpowiedzieć na pytania: gdzie jest? Co? Kto?, a później opowiedzieć, co się wydarzyło. Tekst autorstwa pani Magdaleny Galewskiej Kustry jest tylko podpowiedzią, bo jeżeli lubicie sami opowiadać, co się dzieje na każdej rozkładówce, to nic nie stoi na przeszkodzie.

Możemy obserwować rodzinę Pucia podczas wykonywania codziennych, zwyczajnych czynności jak wyjście na targ, stanie w korku, zakupy w sklepie. Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia, bo czytając tę książkę dziecku, możemy zadawać pytania, dopowiadać, wymyślać historie, a także wspierać małego czytelnika w samodzielnym opowiadaniu historyjek. Autorka poświęciła dużo miejsca na to, aby wytłumaczyć rodzicom, jak powinno pracować się z książką. Pamiętajmy, że to ma być dla naszej pociechy zabawa, a nie praca, której nie chce wykonywać!


Tak jak i poprzednie części, tak i ta jest wykonana starannie, z wielką dbałością o szczegóły. Książka ma nieco większy format niż A4, ale trzyma się ją wygodnie. Twarde, tekturowe strony powodują, że nawet młodsze dzieci nie będą miały problemu z samodzielnym przewróceniem strony. Jestem zakochana w ilustracjach pani Joanny Kłos – są kolorowe, ale łagodne; przeglądając książkę, nie odczułam chaosu, nawet jeżeli akcja przenosiła się na zakorkowaną, ruchliwą ulicę.

„Pucio w mieście” to kolejna ciekawa, pomysłowa i wartościowa książka o chłopcu, który pomaga dzieciom w nauce mówienia.


Autor: Magdalena Galewska-Kustra
Ilustrator: Joanna Kłos
Tytuł: Pucio w mieście. Zabawy językowe dla starszych i młodszych dzieci
Seria i nr tomu: Pucio
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wydanie: I
Data wydania: 2021-02-24
Kategoria: literatura dla dzieci
ISBN: 9788310136565
Liczba stron: 40
Ocena: 9/10


Publikowanie komentarza

My Instagram

Made with by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates