Victoria Schwab "Niewidzialne życie Addie LaRue"

 


„Niewidzialne życie Addie LaRue” to książka, którą widziałam niemal wszędzie. Promocja, w którą zainwestowało wydawnictwo, okazała się aż przesadna, a w pewnym momencie miałam wrażenie, że powieść wyskoczy mi z lodówki. Jak to mówi stare polskie przysłowie – co za dużo, to niezdrowo i wiele czytelników po początkowym zachwycie, czuło przesyt i brak chęci, aby po książkę sięgnąć. Do przeczytania „Niewidzialnego życia Addie LaRue” przekonało mnie już samo nazwisko Victorii Schwab, której twórczość uwielbiam całym, czytelniczym sercem, z każdym czytaniem coraz bardziej.


Uważajmy na to, o czym marzymy – przekonała się o tym bohaterka książki Victorii Schwab, Addie LaRue. Chociaż poznajemy ją w 2014 roku, ma za sobą kilkaset lat doświadczenia. Dziewczyna jest nieśmiertelna i widziała wiele – rewolucję przemysłową, wojny światowe, wszelakie przewroty, które odmieniły losy świata. Jednak jej nieśmiertelność nie jest taka wspaniała – o Addie nikt nie pamięta. Wystarczy, że rozmówca straci ją z oczu, i o niej zapomina. Adeline ma za sobą ciężkie i samotne życie, podczas którego musiała nauczyć się kraść, motać i oszukiwać, żeby chociaż na chwilę zaleźć ciepłe miejsce do spania i zdobyć coś, co zagłuszy jej głód. Klątwa, która ciąży na pannie LaRue jest okrutna i niesamowicie brutalna. Chociaż dziewczyna nauczyła się żyć, łapiąc te ulotne chwile bliskości, tęskni za normalnością.

Cień wciąż czeka na jej duszę.

Jednak na drodze dziewczyny pojawia się ktoś, kto pamięta ich pierwsze spotkanie. W małym, kameralnym antykwariacie, spotyka Hanery’ego, który nie zapomniał Addie. Panna LaRue jest w szoku, przepełniona nadzieją, ale i lękiem.

Victoria Schwab ma niezwykły talent do budowania napięcia, kreowania realnych bohaterów, a także tworzenia historii, które chwytają czytelnika za serce. „Niewidzialne życie AddieLaRue” to książka, w której nie znajdziecie rwącej jak górski potok akcji. Tutaj wszystko rozwija się powoli, spokojnie, momentami nudząc nawet wytrwałego czytelnika, jednak pomimo tego, nie sposób zapomnieć o tej opowieści, bo Addie LaRue i całe jej życie, niesamowicie intryguje. Ta historia napisana jest niezwykle klimatycznym, ciekawym i plastycznym językiem. Przez wszystkie strony się płynie, tak lekko, a treść otula nas jak kocyk. Chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o życiu Addie, a także poznać zakończenie tej opowieści – czy to, że ktoś o niej pamiętał, to znak, że jest szansa na złamanie klątwy? A może to psotny wybryk Cienia, który obserwuje Addie i jest znudzony czekaniem na jej duszę?

W tak obszernym dziele spodziewałam się spotkać dość dobrze opisane tło historyczne – przecież panna LaRue była świadkiem wielkich zmian w świecie. Autorka jednak postanowiła się skupić na wewnętrznych konfliktach bohaterki, jej myślach niż na tym, aby dokładniej opisać to, co mnie bardzo intrygowało. Spodziewałam się po Victorii Schwab czegoś lepszego, bo historia nierozerwalnie splata się z losami bohaterki. To wszystko, czego była świadkiem, ją kształtowało.

Widać, że Addie LaRue jest osobą doświadczoną. Wyraźnie można zaobserwować, jak przez lata zmieniał się jej sposób myślenia. Autorka zdecydowała się na przeskakiwanie między czasami – w jednych rozdziałach znajdujemy się w roku 2014, aby później przenieść się do przeszłości i razem z bohaterką iść przez kolejne dni, miesiące i lata. Przypominam, że Adeline urodziła się w XVIII wieku, kiedy kobieta nie mogła sama podróżować, pokazywać się na ulicy czy pracować legalnie na swoje utrzymanie. Wyobraźcie sobie dziewczynę, która nie może nawet opłacić pokoju, bo właściciele zaraz zapominają o tym, że jej go wynajęli.
Czy „Niewidzialne życie Addie LaRue” to książka, która zasługiwała na taką głośną promocję? Jej lektura niesamowicie mnie ukontentowała, z wielkim zaangażowaniem śledziłam losy tytułowej bohaterki, jednak pojawiły się niesnaski, które trochę ostudziły mój entuzjazm. Nie mniej, uważam, że Victoria Schwab włożyła wiele pracy w to, aby wykreować taką historię i widać to na każdej stronie, w każdym słowie.Autor: Victoria Schwab
Tłumaczenie: Maciej Studencki
Tytuł: Niewidzialna życie Addie LaRue
Tytuł oryginalny: The Invisible Life of Addie LaRue
Wydawnictwo: We Need YA
Wydanie: I
Data wydania: 2021-02-24
Kategoria: fantastyka
ISBN: 9788366657311
Liczba stron: 607
Ocena: 8/10

 

Publikowanie komentarza

My Instagram

Made with by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates