David Quammen "Najskuteczniejsi zabójcy naszych czasów"

 


Książka, o której wam dzisiaj opowiem, budziła we mnie dwojakie emocje – z jednej strony się jej obawiałam, a z drugiej niezwykle mnie intrygowała. Kiedy autor ją pisał, cały świat nie zmagał się jeszcze z pandemią Sars-Cov-19, a czasy, których żyjemy, wydawały się nam zgoła abstrakcyjne i dziwne. Niczym wyjęte z filmu Since-fiction. Nikt nie spodziewał się, że będziemy walczyć z trzecią, najgorszą falą zachorowań.

Dlaczego obawiałam się „Zarazy”? Spójrzcie tylko na okładkę, już na pierwszy rzut oka przeraża. W dodatku samo słowo „zaraza” ma negatywny wydźwięk. Spodziewałam się ciężkiej, przepełnionej faktami książki, a okazało się, że niesłusznie, bo reportaż Davida Quammena czyta się niemal jednym tchem. To książka napisana z zadziwiającą lekkością biorąc pod uwagę fakt, o czym opowiada. Nie znajdziecie w niej trudnego, naukowego żargonu, który mógłby odstraszyć nawet zapalonego czytelnika. „Zaraza. Najskuteczniejsi zabójcy naszych czasów” to książka, którą pochłaniałam strona po stronie, odkładając na bok wszystkie inne, zaczęte lektury.

Chociaż nie ma tutaj porywającej fabuły i wartkiej akcji, nie sposób nie zachwycić się stylem autorka, a także informacjami, które nam przekazuje. Co znajdziemy w środku? Książka podzielona jest na rozdziały, w których autor dokładnie opisuje wszelakiego rodzaju bakterie, wirusy, a także epidemie, które falą przetoczyły się przez Europę, ale i świat. Czytając „Zarazę”, nie możemy opędzić się od wniosku, że my, jako ludzie, poczuliśmy się zadziwiająco pewni tego, że cała planeta należy do nas. Okazuje się, że pokonują nas mikroorganizmy, niewidoczne gołym okiem. Wspomniałam, że lektura czasami przeraża, ale nie jak kryminał czy horror. „Zaraza” to reportaż, który obezwładnia czytelnika faktami i prawdą; to opowieść o chorobach, które utrudniały i utrudniają codzienność. To pozycja dla wszystkich tych, którzy łakną wciąż nowej wiedzy i nieustannie chcą poznawać nowe rzeczy i fakty.

Niezwykle dobrze wpasowała się ta książka w aktualny stan. Podejrzewałam, że nie jest ona napisana w czasie trwania pandemii, ale autor niezwykle celnie przewidział przyszłość. Ba, niejednokrotnie udowodnił, że do wybuchu wielu epidemii, doprowadziliśmy my – ludzie.

Może was przerażać również o format książki – „Zaraza. Najskuteczniejsi zabójcy naszych czasów” to lektura spora objętościowo, przez co wielu z was skreśli ją już na starcie, co jest bardzo niewłaściwe. Pochłania się ją strona za stroną, wciąż łaknąc więcej i więcej. Zdecydowanie jest to lektura, dla której możecie zarwać noc.

Za możliwość przeczytania książki dziękuje Wydawnictwu Znak!

Autor: David Quammen
Tłumaczenie: Rafał Śmietana
Tytuł: Zaraza. Najskuteczniejsi zabójcy naszych czasów
Wydawnictwo: Znak Literanova
Wydanie: I
Data wydania: 2021-03-15
Kategoria: literatura faktu, reportaż
ISBN: 97883
Liczba stron: 608
Ocena: 8/10

Publikowanie komentarza

My Instagram

Made with by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates