Sylvia Vanden Heede "Felek i Tola i urodziny Henia"

 


„Felek i  Tola i urodziny Henia” to książka, która przeznaczona jest dla młodszych dzieci. Czytanie i odbiór lektury ułatwiają duże ilustracje i mała ilość ciekawego oraz chwytliwego tekstu. Którego dziecka nie zaintryguje przyjęcie urodzinowe? Nawet maluchy wiedzą, że warto czekać na ten jeden dzień w roku, bo wiążę się to z tortem, dmuchaniem świeczek i spędzeniem czasu z bliskimi – rodziną czy też kolegami i koleżankami z przedszkola – a także z prezentami. 

Czy te utarte zwyczaje, które wymieniłam wam powyżej, są obowiązkowe? Felek i Tola zostają zaproszeni na urodziny puchacza Henia. Szykuje się wspaniałe przyjęcie: pełne śmiechu i zabaw. Cóż, sama chętnie wzięłabym udział w takiej imprezie, zwłaszcza w towarzystwie Toli, Henia i Felka. Jednak nie obejdzie się bez żadnych komplikacji. Dlaczego?Puchacz Henio nigdy nie miał świeczek na torcie, czym zadziwia Felka i Tolę. Jak można się domyślić, pojawiają się pewne dalsze małe problemy. Gdy już smaczny i słodki wypiek ozdobią świeczki, Henio nie chce ich dmuchać, na co Felek stwierdza, że jak solenizant nie chce wykonać obowiązkowego punktu przyjęcia urodzinowego, to on to uczyni. Puchacz bardzo się denerwuje, na szczęście, przyjaciele dochodzą do porozumienia.

Nie zna przygód Felka i Toli, ale jestem zakochana w tej kartonówce. Już wiem, że w naszej dziecięcej biblioteczce zagoszczą inne lektury z serii dla maluchów, a także i te, które skierowane są dla starszych czytelników, bo sama z wielką chęcią poznam inne przygody tytułowych bohaterów. Wspomniałam już wyżej, że książki napisane są prostym językiem, ale chwytliwym. Maluch nie znudzi się podczas czytania, a będzie szczerze zainteresowany przyjęciem urodzinowym puchacza Henia. Cóż takiego wydarzy się dalej? Czy przyjaciele spędzą ten dzień w spokoju, na zabawie czy dojdzie do jakiejś kłótni? Na szczęście zakończenie jest bardzo optymistyczne i wywołuje uśmiech na ustach. Nie wiem tylko jaki zamysł miał autor, akcentując niektóre wyrazy. Trochę ułatwiają modulację głosu podczas czytania, ale nie zawsze. 
Większą część strony zajmują ilustracje, co jest świetnym wyjściem – dzieci, podczas czytania, mogą obserwować to, co robią bohaterowie, a na każdej karcie dużo się dzieje. Kreska grafika jest specyficzna, momentami niemal dziecięca, a dobór kolorów bardzo mi się spodobał. Brak tutaj barw pstrokatych, a wszystko utrzymane jest w łagodnej oprawie, co uatrakcyjnia czytanie. 

„Felek, Tola i urodziny Henia” to lektura, która spodobała się zarówno mi, jak i mojemu synowi. Znamy ją już niemal na pamięć, co jest bardzo dobrą rekomendacją. 

Książkę "Felek i Tola i urodziny Henia" otrzymałam od księgarni internetowej TaniaKsiążka.pl

Zajrzyjcie na stronę księgarni i odkryjcie inne cudowne książki dla dzieci!

Autor: Sylvia Vanden Heede

Tłumaczenie: Jadwiga Jędryas

Ilustrator: The Tjong-Khing

Tytuł: Felek i Tola i urodziny Henia

Seria i nr tomu: Felek i Tola

Wydawnictwo: Dwie siostry

Wydanie:I

Data wydania: 2021-03-24

Kategoria: literatura dla dzieci 

ISBN: 9788381502047

Liczba stron: 14

Ocena: 8/10


Publikowanie komentarza

My Instagram

Made with by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates