Patrick Ness "Na ostrzu noża. Ruchomy chaos"Jestem ogromną fanką powieści apokaliptystycznych, a „Na ostrzu noża” który rozpoczyna trylogię Ruchomy chaos od dawna widniał na mojej liście książek, które koniecznie muszę przeczytać. Historia autorstwa Patrica Nessa kusi fabułą, akcją i koncepcją. A jak z wykonaniem?

Todd Hewitt za niecały miesiąc stanie się mężczyzną. Jest ostatnim chłopcem w osadzie, gdzie żyją sami mężczyźni. Wszystkie kobiety zostały zabite przez tajemniczy zarazek, który wypuściły Szpakle. Chłopaka po śmierci matki przygarnęło dwóch mężczyzn, którzy opiekowali się nim i go pokochali. Dodatkowo, wszyscy mieszkańcy słyszą swoje myśli. Nazywają to Szum i jest to bardzo uciążliwe. Gdy pewnego dnia Todd słyszy „pustkę”,  Bill i Clinton wyprawiają go w drogę. Razem ze swoim przyjacielem, Manczim, natrafiają na dziewczynę, której nie słyszą. Ściagni przez wrogów uciekają, a ludzie, których napotykają na drodze, zaburzają cały porządek świata, jaki do tej pory znał Tood.

Podróż do Nadziei

Spodobało mi się to, że Patric Ness już od pierwszych stron rzuca swoich czytelników w sam środek akcji. Bez żadnego przygotowania czy wprowadzenia wnikamy w świat Todda i sami musimy poskładać wszystkie informacje i fakty w spójną całość. Autor wydziela je rozważnie, kawałek po kawałku, a jednocześnie pokazuje, że wszystko to, co znał Tood, nie jest prawdą. Ta niewiedza przyciąga – chcemy poznać dwie wersje historii, dowiedzieć się, gdzie tak naprawdę żyją bohaterowie, bo nie jest powiedziane, że świat, przedstawiony przez autora to ziemia. Taki wniosek nasuwa się sam, ale są elementy, które do tej układanki nie pasują. Akcje prężnie brnie do przodu, nie zwalniając ani na chwilę, co powoduje, że ciężko się od tej historii oderwać.

(Nie)dorośli

Tood to jeszcze chłopiec, wszak ma tylko trzynaście lat, ale przyszło mu życ w świecie, w którym musiał szybko dorosnąć. Popełnia proste błędy, denerwuje się, wybucha, mówi coś, aby tylko kogoś zranić… Może nie iści się on jako bohater idealny, ale dzięki tym wszystkim wadom, które zaznaczył autor, Tood Hewitt wydaje się być żywy, z krwi i kości. Uwielbiam tak dobrze wykreowanych bohaterów, bo uatrakcyjniają powieść, czyniąc ją jeszcze bardziej intrygującą.

Patrick Ness zostawił mnie z wielkim niedosytem i lekiem, bo akcja „Na ostrzu noża” kończy się w takim momencie, że bezzwłocznie sięgamy po kolejną część. Jeżeli lubicie książki ciekawe, przepełnione akcją, pokazujące inny  świat, to „Na ostrzu noża” się wam spodoba.

oficjalna recenzja dla PapierowyBluszcz,


Autor: Patrick Ness

Tłumaczenie: Agnieszka Hałas

Tytuł: Na ostrzu noża. 

Seria i nr tomu: Ruchomy chaos

Wydawnictwo: Zysk i ska

Wydanie: I

Data wydania: 2021-03-10

Kategoria: fantastyka młodzieżowa, Since-fiction

ISBN: 978834379769

Liczba stron: 488

Ocena: 7/10


 


Publikowanie komentarza

My Instagram

Made with by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates