Barbara Supeł "Staś Pętelka. Dzielny pacjent"

 


Staś Pętelka to starszy brat Jadzi, znanej młodszym czytelnikom. Chłopczyk poznaje świat, różne jego aspekty, a wraz z nim robią to mali czytelnicy. Seria autorstwa Barbary Supeł przeznaczona jest dla czytelników powyżej 4 roku życia, ale i młodsi milusińscy mogą wiele z lektury wyciągnąć.

Każde dziecko, chociaż raz w swoim życiu, odwiedziło lekarza. Czy dobrze wspomina tę wizytę? Wiemy z doświadczenia, że mogło być różnie. Niewiedza wywołuje lęk. Teraz Staś musi odwiedzić lekarza, a wszystko dlatego, że boli go brzuszek i ma lekki stan podgorączkowy. Dlaczego? Chłopiec, a wraz z nim jego koleżanka, postanowili spróbować piaskowej zupy, w której znalazły się kamyki, rośliny i dziwne owoce. Mama postanawia zabrać Stasia do doktora Wąsa. Obserwując wizytę lekarską, mali czytelnicy zobaczą, że nie ma się czego obawiać.

Szkopuł tkwi w szczegółach

Książeczka podzielona jest na rozdziały i w każdym z nich możemy zaobserwować poczynania bohatera, począwszy od felernej zabawy w piaskownicy, kończąc na wizycie babci, która przynosi pyszną zupkę. Staś, którego boli brzuch, wybiera się z mamą do lekarza. Narrator dokładnie opisuje objawy chłopca oraz to, co w chorowaniu może być fajne. Nasze pociechy, słuchając lektury, będą mogły zaobserwować, jak wygląda rejestracja pacjenta i zobaczą, dlaczego należy cierpliwe poczekać na swoją kolej. Autorka w ciekawy sposób odpowiada na wiele pytań – co to jest karta pacjenta, kozetka albo dlaczego kobiety w ciąży nie muszę czekać w kolejkach w aptece. Ciekawie została opisana wizyta i badanie – krok po kroku, łagodnie i ciekawie.

Nie spodziewałam się, że książki o Stasiu Pętelce są tak ciekawie i dobrze napisane. Przepełnione są informacjami i szczegółami, ale podanymi w taki sposób, że nie można się nudzić. Plusem książeczki jest również to, iż jest podzielona na rozdział.
Możemy od razu przeczytać całość albo wybrać odpowiednią stronę i od razu przejść do tematu, który najbardziej dziecko interesuje. Dobrym wyjściem jest również podzielenie lektury na odcinki i dawkowanie dzieciom napięcia, ale sami wiemy, jak wygląda lektura ciekawej powieści i słynne „jeszcze jeden rozdział”.

Podsumowanie

„Staś Pętelka. Dzielny pacjent” to książka dla wszystkich przedszkolaków, którzy są ciekawi świata i stresują się wizytą u lekarza. Sympatyczny bohater pomoże uporać się z lękami!

RECENZJA POWSTAŁA WE WSPÓŁPRACY Z WYDAWNICTWEM ZIELONA SOWA!

Autor: Barbara Supeł

Ilustrator: Agata Łuksza

Tytuł: Staś Pętelka. Dzielny pacjent

Seria i nr tomu: Staś Pętelka

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Wydanie: I

Data wydania: kwiecień 2021

Kategoria: literatura dla dzieci, 4+

ISBN: 9788383400533

Liczba stron: 32

Ocena: 8/10


Prześlij komentarz

My Instagram

Made with by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates