Megan McDonald "Hania Humorek przepowiada przyszłość", "Doktor Hania Humorek"

 


Hania Humorek szturmem wdarła się do serc młodych czytelników, zadamawiając się tam na dobre. Dopiero nadrabiam ten czytelniczy fenomen i nie znam dwóch pierwszych części, ale muszę koniecznie to nadrobić. Jako dorosła osoba bawiłam się przy tych książkach rewelacyjnie, więc rozumiem, co dzieci widzą w powieściach Megan McDonald. Wydawnictwo HarperKids wydało dwie kolejne części zatytułowane „Hania Humorek przepowiada przyszłość” oraz „Doktor Hania Humorek”

Hania Humorek przepowiada przyszłość” to króciutka książeczka, z intrygującą fabułą. Napisana tak, że czyta się ją niezwykle szybko. Bawi, uczy i zapewnia rozrywkę. Nic dziwnego, że dziewczynki (i chłopcy) tak polubili przygody małej bohaterki. W trakcie lektury przypomniałam sobie moje lektury z czasów podstawówki, które cechowało to samo, co serię o Hani Humorek – młoda, rezolutna i ciekawa bohaterka, intrygujące (ale realne) przygody, prosty tekst. Niektóre serie czytałam po kilka razy!

Jak sugeruje tytuł, nasza bohaterka zaczyna przepowiadać przyszłość. Jak jej idzie? Czy to, co wywróży, ma szanse się spełnić? Czy z tej chęci poznania przyszłości wyniknie coś dobrego, a może coś złego? Co z tym wszystkim wspólnego będzie miał jej brat? Czy Hania wyciągnie tej przygody jakiś morał? Ależ oczywiście. Dziewczynka dowie się, że lepiej nie wiedzieć co cię czeka.

"Doktor Hania Humorek" podobała mi się o wiele bardziej. Ta książka to taki punkt wyjściowy do rozmów o ludzkim ciele, o chorobach i o fizjologii. Razem z bohaterami odwiedzimy szpital i przyjrzymy się, jak wszystko funkcjonuje, a nasza bohaterka stanie się lekarzem. Czeka na nią dużo wyzwań, którym będzie musiała podołać. Hania zrozumie, że chorowanie wcale nie jest takie fajne.

Wspomniałam już wyżej, że nie dziwię się, iż dzieci tak uwielbiają serię książek autorstwa Megan McDonald. Gdybym trafiła na tę serię w czasach, kiedy sama chodziłam do podstawówki, to zaczytywałabym się w przygodach Hani. To lektury, które są napisane dobrze i ciekawie, a co najważniejsze, są dostosowane do młodego odbiorcy.


Recenzja powstała we współpracy z wydawnictwem HarperKids!


         Autor: Megan McDonald

Tłumaczenie: Aldona Możdzyńska

Ilustrator: Peter Reynolds

Tytuł: Hania Humorek przepowiada przyszłość; Doktor Hania Humorek

Seria i nr tomu: Hania Humorek, tom IV i V

Wydawnictwo: HarperKids

Wydanie: II

Data wydania: 2021

Kategoria: literatura dla dzieci

ISBN: 9788327658951

Liczba stron: 152

Ocena: 8/10
Publikowanie komentarza

My Instagram

Made with by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates